Sisukaart

  .: Tutvustus
  .: Hiina meditsiin
  .: Ayurveda
  .: Teraapiad
  .: Jooga
  .: Artiklid
  .: Huvitavat kuulamist
  .: Muu huvitav
  .: Kontakt
 
» Artiklid


Hiina meditsiini põhitõed

Jutta Valkeinen | 04.02.2010 13:07
Elina Hytönen

Hiina meditsiini asjatundja, terapeut Elina Hytönen on tuttav nimi meie põhjanaabritele soomlastele, kes huvituvad traditsioonilisest hiina meditsiinist.
Hytöneni raamatut nimega „Draakoni arstiteadus“ kasutatakse Soomes traditsioonilise hiina meditsiini õpikuna. Kõnealune teos ilmus esmakordselt 1998 aastal ja see andis soomlastele võimaluse tutvuda hiina meditsiiniga soome keele vahendusel. Kõikehõlmava hiina meditsiini esitlemiseks ei piisa isegi teose 500 leheküljest. Juba kõnealuse arstiteaduse sünnihetki on raske lühidalt selgitada või kirjeldada. Haualeiud, mis pärinevad 3000 aastat e.m.a viitavad sellele, et juba siis kasutati Hiinas ravi eesmärkidel nõelu.

Vastastikku toimiv meditsiin

Traditsiooniline hiina meditsiin omab palju kokkupuutepunkte teiste idamaiste arstiteadustega. Näiteks sama arusaam energia liikumisest ja toiduvaliku tähtsusest leidub ka tiibeti meditsiinist ning india ayurvedast. Hytöseni sõnul on need traditsioonilised ravimeetodid saanud teineteiselt mõjutusi.

-Kahtlemata on olnud mõjusid mõlemas suunas. Hiina ajaloos on olnud selline ajajärk, kui India kultuuri mõjud olid väga tugevad ning millega kaasnes ka ayurveda. Kuid hiina meditsiinis on kahtlemata ka jooni, mida mujal ei esine.

Elina Hytöneni raamatut lugedes ilmneb, et Hiina arstiteadus ja mõtteviis on teineteisega tihedalt seotud. Traditsioonilises meditsiinis peegelduvad ühiskondlik filosoofia ja vastupidi.
Hiina filosoofia ja maailmanägemus, just taoism ja konfutsiaanlus ning vanemad arusaamad maailmakõiksusest ja nende seadustest on Hiina kultuuris kõikjal ligi, nii ühiskondlikus elus ja loomulikult ka arstiteaduses

Inimene=masin

Ehkki traditsiooniline hiina meditsiin on alles viimastel aastakümnetel saanud jala korralikult Euroopa ukse vahele ja äratanud lääne meedias palju huvi, randus see Euroopas juba aastasadu tagasi.
Esimesed rändurid tõid Hiinast infot juba 1600 aastal, aga alles 1800 aastatel hakkas hiina meditsiin Euroopas ja Ameerikas rohkem levima.

-Kui meile on inimesest sisestatud keemiline ning mehaaniline pilt ning kui pärast seda tuleb keegi ja räägib energiatest, värvidest ja aastaaegadest, võib see lääne inimesele tõepoolest soolapuhumisena näida. Mõned kriitikud nimetavad seda ka uskumusteaduseks. Aga hiina meditsiinile võib ka teise kandi pealt läheneda, vaadates selle mõjusid praktikas. Praktikas on see inimesi aidanud, mis kinnitab selle väärtuslikkust. Näib, et nüüd suhtub lääne arstiteadus avatumalt alternatiivsetesse ravivõimalustesse ning tunnistab hiina meditsiini olukordades, kus lääne arstiteadus aidata ei suuda, aga hiina meditsiinist on abi.

Soomes nagu tõenäoliselt mujalgi Euroopas on lääne arstiteadust muudest alternatiivsetest ravimeetoditest eraldi peetud. Lääne ja ida arstiteaduse ühendamine on Hytöse meelest asi, mille kasutusvõimaluste üle võiks Euroopas rohkem mõelda. Hiinas ehitatakse igal aastal kümneid haiglaid, kus on nii hiina kui lääne osakond. Traditsioonilise meditsiini abil – akupuntuuri ja ürdiravi kasutades ravitakse teatud vaevusi ja intensiivset ravi vajavaid haigusi ravitakse lääne meditsiini meetoditega.

Hytönen räägib, et eurooplastel on arusaam, et inimene on masin, kus võib esineda vigu. Hea arst leiab vea üles ja parandab selle. Läänes jälgitakse vaid haigust ja selle kulgu, mitte haiguse põhjusi. Lääne arstiteadus keskendub haigusele, mitte niivõrd inimesele ja põhjusele, miks inimene haigeks jäi. Hiina meditsiin vaatleb inimest tervikuna ning keskendub juba haigust ravides mitte pelgalt peavalule, mida inimene kaebab, vaid ka sellele, mida patsient peaks valust tervenedes teadma ja tegema, et valu ei naaseks.
Elina Hytönen tegi suure töö kirjutades põhjaliku soomekeelse raamatu hiina meditsiini põhitõdedest.
Skeptikutel tekib kindlasti küsimus, kas ja kuidas saab Hiina meditsiini meetoditega haigust diagnoosida

-Hiina meditsiini praktiseerija peab lääne arstiga võrreldes rohkem õppima, aru saamaks ja selgitamaks, mis patsienti vaevab. Oluline on saada terviklik pilt patsiendi seisundist haiguse ajal, haiguse kulgedes ja selle järel. Kuna Hiina arstiteadusesse kuulub mitmeid ravimisfaase, siis patsient saab iga kord arstil käies ka uue diagnoosi.

Ürdid, nõelad ja qi-energia

Hiina arstiteaduses on kaks suurt suunda: akupunktuur ja ürdiravi. Mainitud ravimeetoode võib ka ühendada. Elina Hytönen on spetsialiseerunud akupunktuurile. Akupunktuuriski on palju erinevaid võimalusi.

-Nõelad on vaid üks võimalus. Võib kasutada ka kuumendamist ehk moksat ja tulinõela, kus nõel ja kuumus on ühendatud. Võib kasutada ka vajutust, massaazi ja kupupanekut. Hiina meditsiini kupupanek on selline väikesemahuline, pannakse üks või kaks kuppu. Kasutatakse veel kaapimist ja muid erinevaid tehnikaid.

Ürdiravi hõlmab ka toiduvalikut.

-Minul kuulub see ravirutiinide hulka, et esimese asjana küsin ma oma patsiendilt, mida ta sööb. Seejärel vestleme me sellest, kuidas mingi toiduaine mõjub. Mida peaks konkreetsete vaevuste puhul vältima, mida sööma. Toiduainetel on teatud omadused: need võivad soojendada, kuumendada, jahutada või niisutada.
Need võivad põhjustada seedimisraskusi ning need võivad tugevdada või nõrgendada qi energiat.


Helina Hytöneni raamat aitab avada mitmeid termineid, mis on oluline osa hiina meditsiinis. Näiteks termin qi-energia on tuttav paljudele, kes huvituvad feng shuist ja neile, kes harrastavad hiina võimlemist. Mida see qi-energia endast kujutab?

-Qi-d võib tõlgendada elujõuna. Kasutada võib ka sõna „energia“, aga see ei hõlma seda kõike. Qi on kõikjal, kogu universumis. See on vaid eri tasanditel erineva tihedusega. On tihedamat qi-d, mida võib käega katsuda ja sellist qi-d, mis liigub tunnete või mõttetena. Või tuulena. Või pilgu tugevusena. Silmavaatest võib samuti üht teist qi liikumise kohta välja lugeda.

Elina Hytönen räägib, et hiina meditsiinis määratletakse qi-d erinevate sektorite kaudu. Näiteks esindab veri teatud qi-d. On qi-i liike, mida saavutatakse akupunktuuri, ürtide ja toidu abil. Aga need kõik voolavad reeglipäraselt ja nende liikumist ja ajahetki tuntakse. Eri qi liigid avanevad teatud punktides. Kui seda punkti stimuleerida või kui sinna panna nõel, siis sellisel juhul käsitletakse qi-d teatud, punktist juhitud moel. Hiina meditsiinis tekitab hämmastust, et punktid on targad nagu ka inimese enerigia, mis pürib kogu aeg tasakaalu poole - tervenemise suunas. Kuna see pürgimus on olemas, on võimalik inimest mõjutada ja aidata tal terveneda. Kui inimeses ei oleks tarka qi-energiat, siis ei oleks mingi teooria kohaselt võimalik ka mõjutada.

Autor: Jutta Valkeinen
Tõlkija: Agneta Land-Koskinen
Allikas: Radio86

NB! Meil Eestis on ilmunud tõlgituna Elina Hytönen-ilt mahukas ja asjalik  Suur Hiina meditsiini käsiraamat
Ravimeetodite hindamine
Hea karma kunst Tiibeti moodi, 1 osa.
Tõde valuvaigistite kohta, mida vaga vahesed teavad. Tasub lugeda
Ainult naistele … abi loodusest
Graviola vähivastane toime keemiaravist tuhandeid kordi tõhusam
30 asja, mida sa ei tohiks endale teha
Imejuur maka teeb pahadest päevadest head
Õpetus põhjusest ja tagajärjest vaimumaailmas
Mesi ja kaneel kui võlurohud
Keemiaravi pettus – pärast ravi levib vähk kiiremini
Mõtle end terveks: 15 iseloomujoont, mis põhjustavad haigusi
Antibiootikumide lõpp
Lõpuks on leitud tõendid, et vähk on inimeste loodud haigus
Kas sinu hambapasta tekitab vähki?
Airi Värnik: Miks me ei võiks heaks jäädagi
Intuitsiooni arendamine
Milline on sinu lugu?
Õiged mõtted on südame parimad sõbrad
Joogastiilide välimääraja
Miks taimne raud on parim?
Rafineeritud suhkur nõrgendab immuunsüsteemi
Kas paastumine puhastab keha mürkidest?
Piima poolt või vastu?
Probiootikumid - kellele ja milleks?
Nõelravikanalid muudeti nähtavaks
MATE - selge mõistuse jook
16-aastane tüdruk lahendas nõelravi saladuse
Psühhosomaatika- meditsiini eikellegimaal
Doktor: meie inimesed ei oska oma keha märke lugeda
Mõtetel on suur jõud: oska soovida nii, et kõik su soovid ka täituksid!
Välimus näitab nõrgad kohad kätte
Hiina meditsiini põhitõed
Indigolaste Tom jagab eestlastele rännakutelt kogutud vilju
Nõelravil on ka tegelik raviefekt
Mida paneme hambaharjale?
Mõtted heaolu teenistuses
 
Ole terve  Tel. +372 5068236  E-mail: andres[at]oleterve.eu