Sisukaart

  .: Tutvustus
  .: Hiina meditsiin
  .: Ayurveda
  .: Teraapiad
  .: Jooga
  .: Artiklid
  .: Huvitavat kuulamist
  .: Muu huvitav
  .: Kontakt
 
» Artiklid


Airi Värnik: Miks me ei võiks heaks jäädagi
Hea olemine ei maksa midagi, küll aga on tervislik, sest rõõm, mis andmisest-saamisest tekib, maandab stressi.

Jõulud möödas, heateod tehtud. Kas nii, et järgmisel aastal jälle? Aga vahepeal? Võib-olla püüaks heaks jäädagi? Hea olemine ei maksa ju midagi, küll aga on tervislik, sest rõõm, mis andmisest-saamisest tekib, maandab stressi.

Enamik haigusi on stressitekkelised ning moodustavad psühhosomaatiliste haiguste grupi, kus vähemalt esialgu võivad soodsas emotsionaalses keskkonnas haigustunnused kudesid kahjustamata taanduda. Kui haigus aina hoogu juurde saab, tekivad kudedes aja jooksul pöördumatud muutused.

Parim ravim

Miks siis mitte kanda hoolt selle eest, et stress oleks maandatud ja keharakud võiksid pikki aastaid rahulikult oma ainevahetusega toimetada. Käepärane viis on ise teistega lahke ja hea olla ning mõnusat meeleolu külvata. See on nakkav.

Kuna Eestis on südame-veresoonkonna haigused kõige enam levinud, tuleks meeles pidada, et negatiivsed emotsioonid, eeskätt muretsemine, on kõige kurnavam, ning rõõmustamine on parim ravim.

Aga kui elu psühhohuligaaniga kokku viib? Siis ei pruugi teda võtta isiklikult, kuna see on huligaani enda probleem, mida ta välja elab. Õieti on need inimesed ise ohvrid, kellele võib-olla lapsest saati ei ole turvatunnet antud, mistõttu nad teistele arusaadava põhjuseta asuvad kaitse- või ründepositsioonile. Andkem neile andeks, andkem andeks enda pärast, iseendale väga vajaliku meelerahu säilitamise pärast, oma karma pärast. Ja ka tema pärast, et ta end veel enam üles ei krutiks.

Kui mõelda laiemalt – mida teha, et kõik inimesed oleksidki ilusad ja head ning morn oma lahkuseta olekuga teisi ei ahistaks. Paraku, ega meeleolu päriselt enda teha ei ole. Inimene on ju keemialaboratoorium. Meie kõigi koostis on mõneti erinev ja enamik meist tahab stressihormoone vähendada ja rõõmuhormoone ehk endorfiine suurendada.

On inimesi, kellel on madal endorfiinide tase, nad kompenseerivad seda vaistlikult nikotiini, kofeiini, alkoholi jt uimastitega. Tuleks välja uurida, kuidas teistmoodi, ohutumalt endorfiine tekitada. See on küllaltki individuaalne.

Endorfiinid võivad tekkida kehalise treeningu ajal, saunalaval vihtlemisel, päikese käes, teatud toitude söömisel (tšillipipar, idamaised vürtsikad toidud), nõelraviseanssidel, kaunite kunstide abil, eriti lemmikmuusikat kuulates, ise mõnd instrumenti mängides või lauldes (regilaul aitas raskel põllutööl), rinnaga toitmisel (meenutame õndsust madonna-lapsega-piltidel), ekstaatilise palvetamise puhul, haarava töö tegemisel, muidugi orgasmi puhul ning naerulihaste liigutamisel, eriti siis, kui südamest naerda.

On ka üsna imelikke endorfiini allikaid. On inimesi, kes tahavad turvalises keskkonnas viibides siiski hirmujudinaid üle selja tunda, selleks nad vaatavad õudusfilme. Kui masohhist leiab endale sadistist kaaslase, on ka kõik hästi. Niisiis, rõõmuhormoonidega küllastatud inimesed on suhteliselt terved ja tõenäoliselt head.

Mõõdukus eelkõige

Organism on tervik, mistõttu meeleolu heal järjel hoidmine nõuab üksiti ka seda, et baas oleks tugev. Kogu loodus, sh elusorganismid on kavandatud regulaarsele re˛iimile: öö ja päev, tõus ja mõõn, aastaajad. Inimene vajab igaöist, just nimelt öist und 7−8 tundi, õieti oleks pimedal ajal vaja rohkem magada ja valgel vähem.

Regulaarne toitumine, süües õigeid asju, mitte vaid esimese kättejuhtuva palaga nälga kustutades, on samuti hindamatu väärtusega, nii nagu natuke rahuaegagi enda jaoks.

Kui teeksime tarku valikuid, siis oleks lihtne elada nii, et meis oleks vähemalt sisemist naeratust, naeratust iseendale, rahu iseendaga. See kiirgub välja ja paljuneb, muutubki headuseks.

Airi Värnik, Tallinna Ülikooli vaimse tervise professor,

Allikas: Maaleht.eeRavimeetodite hindamine
Hea karma kunst Tiibeti moodi, 1 osa.
Tõde valuvaigistite kohta, mida vaga vahesed teavad. Tasub lugeda
Ainult naistele … abi loodusest
Graviola vähivastane toime keemiaravist tuhandeid kordi tõhusam
30 asja, mida sa ei tohiks endale teha
Imejuur maka teeb pahadest päevadest head
Õpetus põhjusest ja tagajärjest vaimumaailmas
Mesi ja kaneel kui võlurohud
Keemiaravi pettus – pärast ravi levib vähk kiiremini
Mõtle end terveks: 15 iseloomujoont, mis põhjustavad haigusi
Antibiootikumide lõpp
Lõpuks on leitud tõendid, et vähk on inimeste loodud haigus
Kas sinu hambapasta tekitab vähki?
Airi Värnik: Miks me ei võiks heaks jäädagi
Intuitsiooni arendamine
Milline on sinu lugu?
Õiged mõtted on südame parimad sõbrad
Joogastiilide välimääraja
Miks taimne raud on parim?
Rafineeritud suhkur nõrgendab immuunsüsteemi
Kas paastumine puhastab keha mürkidest?
Piima poolt või vastu?
Probiootikumid - kellele ja milleks?
Nõelravikanalid muudeti nähtavaks
MATE - selge mõistuse jook
16-aastane tüdruk lahendas nõelravi saladuse
Psühhosomaatika- meditsiini eikellegimaal
Doktor: meie inimesed ei oska oma keha märke lugeda
Mõtetel on suur jõud: oska soovida nii, et kõik su soovid ka täituksid!
Välimus näitab nõrgad kohad kätte
Hiina meditsiini põhitõed
Indigolaste Tom jagab eestlastele rännakutelt kogutud vilju
Nõelravil on ka tegelik raviefekt
Mida paneme hambaharjale?
Mõtted heaolu teenistuses
 
Ole terve  Tel. +372 5068236  E-mail: andres[at]oleterve.eu